Jak powinno się wybierać doniczki do rośliny?

Miłośnicy roślinności doskonale wiedzą, że do poprawnego hodowania w domu kwiatów konieczne jest właściwe ich podlewanie, nawożenie, a także ustawienie w dobrze oświetlonym miejscu. Co jednak równie ważne, oprócz tego wszystkiego duże znaczenie ma także to, w jakiej doniczce będą hodowane kwiaty.

Jak dopasować wielkość doniczki?

Od czego powinno się w takim razie zacząć wybieranie doniczek do roślin? W pierwszej kolejności powinno się wziąć pod uwagę ich wielkość, która oczywiście powinna być dobierana pod kątem rozmiaru rośliny.

Z jakiego powodu rozmiar donicy jest tak ważny? Oczywiście odpowiednio zachowane proporcje wpływać będą na wygląd doniczki i rośliny, przez co prezentować się one będą atrakcyjnie wizualnie. Nie można jednak zapominać o tym, że zbyt mała doniczka na rośliny może mieć negatywny wpływ na jej wzrost — nie zapewni odpowiedniego miejsca na korzenie, co doprowadzić może do zatrzymania wzrostu, a często nawet usychania rośliny.

Jak powinno się zatem wybierać małe doniczki na rośliny spomiędzy tak różnych modeli? W tym wypadku należy kierować się przede wszystkim tym, aby szerokość donicy była większa od szerokości rośliny o około 3 centymetry. Gwarantować to będzie nie tylko ładny wygląd, lecz przede wszystkim wystarczającą przestrzeń na korzenie.

Z jakiego materiału powinna być wykonana doniczka?

Jak można się bez trudu domyślić, doniczka na rośliny nie powinna być dobierana jedynie pod kątem rozmiaru. Ogromne znaczenie ma także to, z jakiego będzie ona wykonana materiału. Przekładać się to będzie w pierwszej kolejności na wygląd donicy, lecz również na jej wytrzymałość oraz miejsce ustawienia rośliny.

Nie da się ukryć, że najtańsza, więc najchętniej kupowana donica jest wersją plastikową. Oprócz tego, że jest tania, cechuje się także bardzo niską wagą oraz olbrzymim wyborem różnych wersji kolorystycznych. Co ciekawe, bez trudu znaleźć można modele wyglądające zupełnie jak donice metalowe lub drewniane. Niestety takie plastikowe odmiany nie tylko są bardzo delikatne więc łatwo o ich zniszczenie, lecz dodatkowo narażone są one na niskie i wysokie temperatury, przez co nie powinno się ich trzymać na balkonach lub tarasach.

O wiele lepszym wyborem okazują się donice ceramiczne, które kiedyś cieszyły się największą popularnością, lecz zostały zdetronizowane przez odmianę plastikową. Dziś jednak powszechnie docenia się nie tylko ich wygląd, lecz przede wszystkim wysoką trwałość i dużą uniwersalność.

Stojąca czy wisząca?

Na sam koniec poruszyć trzeba jeszcze jedną, niezwykle istotną kwestię towarzyszącą wybieraniu doniczki do kwiatów, czyli sposobowi jej używania — czy lepsza będzie doniczka stawiana po prostu na podłoże lub parapecie, czy może odmiana zawieszana?

Tak naprawdę wybór w tym wypadku powinien być podyktowany hodowaną rośliną. Jeśli zamierzamy mieć w domu np. paprocie, zdecydowanie lepiej hodować je w donicach wiszących — można je zawiesić np. na ścianie lub też suficie. Jeśli jednak interesują nas małe kwiaty, najlepiej używać zwykłej doniczki podłogowej.