Jakie są rodzaje paproci domowych?

Brak roślin doniczkowych w domu jest dla większości osób niewyobrażalny. Kwiaty stoją na parapetach, w kwietnikach i wiszą na ścianie. Są nie tylko ozdobą, ale też oczyszczają powietrze i tworzą przyjemną atmosferę. Jednym z chętniej wybieranych gatunków jest paproć. Jakie są rodzaje paprotek domowych? Czy są to rośliny wymagające?

Rodzaje paprotek do domu

Gatunków roślin doniczkowych jest tak samo dużo, jak i paproci. Wśród najbardziej znanych są:

– nefrolepis,

– paproć płonna,

– paproć do domu pióropusznik,

– karbowana,

– płomienna.

Nefrolepis to jedna z najbardziej popularnych gatunków paproci. Ma piękne, zielone liście o długich łodygach i delikatnie pofalowanej strukturze.

Paproć płonna ma piękne, gęste liście. Jest wytrzymała i dobrze radzi sobie w warunkach domowych. Idealna dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację kwiatów.

Paproć pióropusznik ma delikatne, zwisające liście, które przypominają pióra. Wygląda bardzo elegancko.

Paprotka karbowana ma długie, łukowato wygięte liście, które tworzą gęste kępy.

Nietypowe, pomarszczone liście ma paprotka płomienna. Może być uprawiana zarówno w doniczkach, jak i na wiszących koszach.

W jakich warunkach najlepiej rosną paprocie?

Już wcześniej zostało wspomniane, że paproć nie jest wymagającą rośliną. Oczywiście musi być regularnie podlewana. Jak tylko z zewnątrz ziemia jest sucha, to należy ją obficie nawodnić. Bardzo ważne jest to, by doniczka miała odpowiedni drenaż. Korzenie paprotki nie mogą być w wodzie, gdyż po prostu zgniją. Swobodny przepływ wody w doniczce jest niezwykle ważny. Paproć nie wymaga nawożenia, choć można dodać nieco preparatu dla roślin doniczkowych wiosną i latem. Nie powinna stać ona w pobliżu grzejników, a także w miejscach nasłonecznionych. Zdecydowanie lepiej rośnie w pół cieniu.

Dlaczego warto mieć w domu paprotkę?

Paproć jest znana od wielu lat i była jedną z popularniejszych roślin w PRL-u. Obecnie wraca do łask i jest wybierana chętnie przez młode osoby do domu. Paprocie dodają naturalnego uroku i piękna do wnętrza. Ich piękne, zielone liście o różnorodnych kształtach i fakturach tworzą przyjemną atmosferę. Oczywiście nie wolno zapomnieć o fakcie, że paprotka oczyszcza powietrze. Absorbuje toksyczne substancje, dzięki czemu znacznie łatwiej się oddycha i śpi w pomieszczeniach, w których są paprocie. Zwiększa też wilgotność w domu, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym, gdy kaloryfery są non stop włączone. Najlepiej wówczas postawić paproć w sypialni, aby lepiej się spało.

Jak zadbać o paprotkę przed wyjazdem na urlop?

Przed wyjazdem na urlop należy obficie podlać paproć. Można również umieścić doniczki w większej misce z wodą, aby zapewnić im dodatkowe źródło wilgoci. Warto również rozważyć zakup automatycznego systemu podlewania lub poproszenie kogoś, aby regularnie sprawdzał i podlewał kwiaty. Podczas dłuższego wyjazdu można ustawić paprotki obok siebie, aby stworzyć im mikroklimat o podwyższonej wilgotności. Jeśli jest to możliwe, to najlepiej poprosić sąsiada lub znajomego, aby sprawdzał podczas wyjazdu, czy rośliny nie mają sucho.