Fikus – kwiat, który symbolizuje życie

fikus domowy

Kwiat fikusa jest pięknym symbolem życia. Jest kojarzony z płodnością i nowymi początkami i często jest wręczany jako prezent dla nowych matek lub oczekujących par. Drzewo fikusowe pochodzi z tropikalnych regionów Azji, Afryki i Australii.

Co to jest drzewo fikusowe?

Figowce to rodzaj wiecznie zielonych drzew należących do rodziny Moraceae. Istnieje ponad 850 różnych gatunków i można je znaleźć na całym świecie w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Figowce charakteryzują się błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi, które mogą mieć różny kształt w zależności od gatunku. Niektóre gatunki wytwarzają również małe, zielonkawobiałe kwiaty, ale zazwyczaj nie są one zbyt efektowne.

Jak dbać o fikusa w doniczce?

Drzewa figowe są popularnym rodzajem roślin domowych, nie bez powodu. Fikusy ze stron takich jak https://kwiatydonice.pl/fikusy są łatwe w pielęgnacji, dobrze wyglądają i dobrze znoszą różne warunki uprawy. Pielęgnacja drzewek fikusa w doniczkach jest stosunkowo łatwa, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby utrzymać drzewo w zdrowiu i szczęściu.

Światło

Kwiat fikus preferuje jasne, pośrednie światło, ale może tolerować niski poziom oświetlenia. Jeśli jednak drzewo otrzymuje zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego, liście zaczynają żółknąć, natomiast brak oświetlenia spowoduje, że liście zaczną opadać.

Podlewanie

Fikusy wolą być trzymane po bardziej suchej stronie, więc nie są dobrym wyborem dla miejsca, które ma tendencję do bycia wilgotnym. Podlewaj drzewo, gdy wierzch gleby jest suchy w dotyku.

Nawóz

Wiosną i latem nawoź fikusa raz w miesiącu, stosując zrównoważony nawóz. W okresie jesiennym i zimą możesz zmniejszyć częstotliwość nawożenia do jednego razu na dwa miesiące.

Sadzenie i przesadzanie

Figowce mają agresywny system korzeniowy i mogą szybko przerosnąć swoje donice. Wybierając donicę dla swojego drzewa, upewnij się, że jest ona wystarczająco duża, aby pomieścić ewentualny rozmiar drzewa.

Fikus to kwiat, który należy przesadzać co dwa, trzy lata lub wcześniej, jeśli zacznie się zakorzeniać.

Przycinanie

Figowce można przycinać, aby kontrolować ich wielkość i kształt. Przycinanie pobudza także nowy wzrost, dlatego warto to robić co rok lub dwa. Przycinanie figowca należy rozpocząć od usunięcia wszystkich martwych lub uszkodzonych gałęzi. Następnie przytnij pozostałe gałęzie do pożądanej długości.

Częste problemy z fikusami

Figowce są na ogół wytrzymałe i odporne, ale czasami mogą je zaatakować szkodniki lub choroby. Oto kilka najczęstszych problemów, z którymi możesz się spotkać:

Szkodniki

Fikusy doniczkowe są podatne na działanie różnych szkodników, w tym mszyc, wełnowców i przędziorków. Szkodniki te mogą powodować uszkodzenia liści i pni drzewa, a także przenosić choroby. Jeśli zauważysz szkodniki na swoim fikusie, możesz je usunąć ręcznie lub potraktować drzewo środkiem owadobójczym.

Choroby

Drzewa figowca mogą być czasami dotknięte chorobami, takimi jak plamistość liści i zgnilizna korzeni. Choroby te mogą być powodowane przez grzyby lub bakterie i mogą być trudne do wyleczenia.

Podsumowanie

Figowce w doniczkach są popularnym rodzajem roślin domowych, ponieważ są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i tolerują szeroki zakres warunków wzrostu. Zanim jednak kupisz drzewko fikusa, musisz wiedzieć kilka rzeczy.

W tym artykule przedstawiliśmy wszystko, co należy wiedzieć o figowcach w doniczkach, w tym jak o nie dbać, czego można się spodziewać, jeśli chodzi o wzrost, i niektóre z typowych problemów, które można napotkać.