Calathea Orbifolia – tropikalna roślina do każdego wnętrza

kalatea okrągłolistna

Moda na życie wśród zieleni nie słabnie. Od lat najpopularniejszym dodatkiem do wystroju wnętrz są rośliny doniczkowe. Jedne sprawdzają się do pomieszczeń urządzonych w ciepłym i przytulnym stylu boho. Inne doskonale uzupełniają surowe i nowoczesne wnętrza industrialne. Jednak niesłabnącą popularnością cieszą się rośliny z rodziny kalatei, a wśród nich elegancka królowa, czyli Calathea Orbifolia.

Za co kochamy kalateę okrągłolistną?

Calathea okrągłolistna to jedna z tych roślin, po które najchętniej sięgają dekoratorzy i fotografowie wnętrz. Nie sposób odmówić jej niezaprzeczalnej urody – zobacz ciekawe zdjęcia calathei tutaj. Okrągłe, paskowane liście wyróżniają ją nie tylko na tle innych kalatei, ale i wszystkich roślin doniczkowych. Ta pochodząca z tropikalnych lasów kontynentu amerykańskiego roślina w warunkach domowych dorasta do około metra wysokości, lecz jej duże, przypominające skrzydła liście sprawiają, że przykuwać będzie spojrzenia nawet w otoczeniu innych, wyższych od niej kwiatów.

Calathea Orbifolia – uprawa w warunkach domowych

Podobnie jak i inne marantowate, tak i Calathea Orbifolia wymaga szczególnych warunków uprawy. Przede wszystkim kocha ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Dlatego też warunki, jakie powinno się jej zapewnić, imitować powinny te, jakie spotkać można w deszczowych lasach Amazonii.

Niezwykle ważne jest regularne jej podlewanie. Kalatee nie lubią przesuszenia, a dodatkowo preferują wodę miękką, najlepiej przegotowaną i odstaną. Doniczki warto ustawić też na podstawce z wodą i kamyczkami lub keramzytem. Parująca woda zapewni roślinie dodatkowe nawilżenie. Przy zapewnieniu jej również odpowiedniego, rozproszonego światła ta wyjątkowa roślina stać się może centralnym punktem wystroju każdego wnętrza.