Jak wybrać projekt domu parterowego, który jest estetyczny i tani w budowie?

Jak wybrać projekt domu parterowego, który jest estetyczny i tani w budowie?

Budowa domu to ogromne wyzwanie. Nie tylko logistyczne, ale również finansowe. Wybierając projekt wymarzonego domu należy zachować zdrowy rozsądek i znaleźć złoty środek, który pozwoli wybudować dom i jednocześnie oszczędnie gospodarować dostępnymi funduszami. Jak wybrać projekty domów parterowych, które są eleganckie i jednocześnie tanie w budowie?

Koszt ma znaczenie

Wybierając projekty domów parterowych należy zwrócić uwagę na funkcjonalność domu, jego estetykę oraz koszt budowy, a następnie utrzymania domu. Wybierając projekty domów koniecznie trzeba zastanowić się, gdzie można szukać oszczędności.

Architekci często podkreślają, że dla typowej rodziny 2 + 2 optymalną powierzchnią jest 100 – 120 m2. Rezygnacja z jednego pokoju to oszczędność nawet 30 tys. złotych. Warto wziąć to pod uwagę i zastanowić się, czy wszystkie pokoje, które zaplanowaliśmy naprawdę będziemy wykorzystywać.

Koszt ma znaczenie

Kolejnym sposobem na uzyskanie oszczędności jest wybieranie projektów domów z dachem o mniejszej ilości załamań. Trzeba wiedzieć, że każde załamanie to dodatkowe materiały budowlane. Okna oraz lukarny wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale również znacząco podnoszą koszty budowy.

Dużym kosztem jest również dachówka. Najbardziej kosztowne są dachówki ceramiczne i cementowe. Zobacz przykładowe tutaj >>

Estetyka również jest ważna

Wybierając projekty domów parterowych nie można skupić się wyłącznie na kosztach budowy domu. Trzeba pamiętać, że dom musi być dostosowany do potrzeb rodziny i być spełnieniem marzeń. W końcu dom budujemy na wiele lat.

Wybierając projekty domów parterowych warto zatroszczyć się o budowę tarasu, który nie tylko efektownie wygląda, ale jednocześnie pozwala na spędzanie letnich dni na łonie natury, blisko ogrodu. Taras jest elementem, który znacząco wpływa na komfort korzystania z domu.

Koniecznie należy zadbać o funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń, które ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Warto zadbać, by pomieszczenia takie jak sypialnia czy kuchnia były usytuowane od południowej strony. Salon oraz pokoje dzieci warto umieścić od strony słonecznej.